30
Oca

YABAN MERSİNİ MUHALLEBİSİ..

Misafirlerinizi   Yabanmersini dünyasının hoş bir tadıyla karşılamak yada çocuklarınızın bağışıklık lamasın da görev alabilecek Yaban mersini meyvesini onlarla tanıştırmak için bu hafif tatlıyı denemenizi tavsiye ederiz .

 MALZEMELER:

200ğr Taze dondurulmuş Yaban mersini (bkz.-42 nin önemi)

4 Bardak süt

1 Yumurtanın sarısı

1 Su bardağı toz şeker

1 Vanilya

4 Yemek kaşığı nişasta

Süt ,yumurtanın sarısı ve toz şeker bir tencerede çırpılarak orta ateşte kaynamaya bırakılır.Bu arada başka bir kasede Yarım su bardağı içerisinde 4 Yemek kaşığı nişasta ezilerek sıvı hale getirilir.Isınmaya başlayan süte yaban mersinleri ilave edilerek karıştırmaya devam edilir.

2-3 dakika sonra nişastalı karışım yavaş yavaş ocaktaki süte eklenerek karıştırılır,daha sonra vanilya da eklendikten sonra ,muhallebinin üzerinde boncuklar oluşuncaya kadar sürekli karıştırılır.

Özellikle nişastayı ekledikten sonra sürekli karıştırmak gerekiyor yoksa nişastanın içerisinde topaklaşmasına ve dibinin tutmasına neden olabilirsiniz.

Karıştırmaya devam ederken orman meyvelerinin en güzeli yaban mersini meyvelerinin içerisindeki mor mucizeyi muhallebiye rengini verdiğini göre bilirsiniz.

Rengi ve tadı muhteşem olan bu tatlımızı baloncuklar oluştuktan sonra bor cama boşaltıp 1-2 saat buzdolabınızda bekletin daha sonra küçük süslemeler ile servis edebilirsiniz.

Hiç bir zaman hayır denemeyecek bir tatlının cazibesinin sağlığa katkısıyla birleştirin.

Afiyet,sağlık,şeker olsun dileklerimizle…

(Yaban mersini dünyasının renklerinden)

Comments are closed.