boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ YETİŞTİRİCİLİĞİ BAHÇE GÜVENLİĞİ

yaban mersini bahçe güvenliğiYABAN MERSİNİ BAHÇE GÜVENLİĞİ,

Yaban mersini bahçe güvenliği bahçe tesisinden önce en az toprak analizi kadar önemli bir faktördür.

Yaban mersini yetiştiricilerinin en büyük problemlerinden biriside onca emek ve para yatırdıkları bu işte yaban mersini fidanlarının insan, yabani hayvanlar, doğal afetler gibi bazı nedenlerden dolayı zarar görebiliyor olmasıdır.

Bahçe kurulurken mutlaka çelik teller ile bahçenin domuz, karaca, dağ keçisi gibi yabani hayvanlara yada ahır hayvanlarına karşı güvenliği sağlanmalıdır, bu tellerin uzun ömürlü olmasından dolayı plastik kaplı olması tavsiye edilmektedir. Yaban mersini bahçesi ne giren bu hayvanlar fidanlara yada meyvelere ciddi zarar vere bilmektedirler. Kimi bahçelerde kuşlardan ve aşırı güneşten korumak için ağ ile bahçenin üzeri örtülmektedir .Bu sayede çekilen ağ özellikle öğlen saatlerinde güneşin etkisini azalttığı ve meyveler daha az yumuşadıkları için işçiler çalışmaya devam ederler ve bu sayede iş gücü kaybının da önüne geçmiş olursunuz.

Ekonomik olarak ciddi yatırım yapan üreticilerin tesislerini kötü niyetli insanlardan korumak amacıyla tesislerinde güvenlik elemanları ve güvenlik kameraları ile korumaları gerekmektedir. Bu sayede hırsızlık olaylarına karşı da tesisinizi koruma altına almış olursunuz.

Tarımın hangi dalı ile uğraşırsanız uğraşın bahçeniz her zaman dolu, sel,aşırı kar yağışı yada don gibi afetlere maruz kala bilir.Ama bizim yaban mersini bahçesi tesis etmeden önce bahçe kurmayı planladığımız bölgeyi iyi analiz edip çevre çiftçilerden bölge ile alakalı bilgi edinmemiz gerekmektedir bu sayede ileride olası doğal afet risklerine karşı önceden önlem alma imkanı yakalamış oluruz hatta gerekirse bölgenin risk durumu yüksek ise o bölgede yaban mersini bahçesi tahsis etmekten bile vaz geçebiliriz.

Bir diğer tehlikede aşırı rüzgar alan bölgelerdir bu bölgelerde yaban mersini yetiştiriciliği zor ve maliyetlidir bu bahçelerde kesinlikle rüzgar kıranlar kurarak fidanların kurumaları önlenmelidir. Yaban mersini bahçesi,n dede rüzgar kıran kurmak maliyet açısından sıkıntı yarata bileceğinden dolayı bu bölgelerde bahçe tesisi tavsiye edilmez.

Yaban mersini yetiştiriciliği yapacak olan üretici dostlarımıza tavsiyemiz bu işe başlamadan önce muhakkak bu işlerden anlayan işin ehli uzmanlardan destek almalarıdır. Kulak tan dolma bilgiler ile çeşitli sitelerden derlenen bilgiler ile hem zaman hem de maddi olarak zarar göre bilirsiniz.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.