boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ YETİŞTİRİCİLİĞİ ARAZİ SEÇİMİ

yaban mersini arazi seçimi

yaban mersini arazi seçimi

YABAN MERSİNİ YETİŞTİRİCİLİĞİ  ARAZİ SEÇİMİ
Yabanmersini bahçesi kurmak ciddi sermaye isteyen bir iş tir,dolayısı ile yabanmersini yetiştiriciliğinin bir yatırım olarak görülmesi gerekmektedir ve bu yatırımı yaparken bilimsel olarak ilerlemek çok önemlidir.
Yaban mersini bahçesi tesis etmeden önce mutlaka bahçe kurulacak bölgenin iklim şartları coğrafi yapısı,arazinin meyili ,arazinin drenaj durumu,sulama sistemlerinin kurulumu,insan gücü ve lojistik durumu mutlaka göz önünde bulundurularak bahçe tesisi gerçekleştirilmelidir.Bahçe tesisi yapılacak bölgede yabani formda yaban mersini yada orman gülleri,gürgen ve kayın ağacı gibi asitli toprağı seven bitki örtüsünün gözlemlenmesi gereklidir.Bu bitkilerin ve ağaçların yetiştiği bölgelerde yaban mersini de yetiştirme şansı daha yüksektir.

YABANMERSİNİ İKLİM İSTEĞİ,
Yaban mersini ılıman iklim kuşağını seven bir bitkidir.Kışları serin ,yazları yarı güneşli ilk bahar donlarının olmayacağı bölgeler yabanmersini yetiştiriciliği için uygun bölgelerdir.Bu iklim kriterlerinin dışın da da çeşitli değişiklikler ile bahçe tesisi yapılır fakat bu sizin yatırım maliyetinizi etkiliyecektir.

YABANMERSİNİ SOĞUKLA MÜCADELE,
Yaban mersini çeşidine göre -28 ile -40 derece soğuğa karşı dayanıklıdır çiçekleri ise -3 dereceye kadar toleranslıdır.Don tehlikesi olan bölgelerde yaban mersini yetiştiriciliği tavsiye edilmemelidir.Buna rağmen kurulan bahçelerde ise don durumlarında yağmurlama sulama sistemi kullana bilirsiniz.Bir diğer yöntemde bahçeye rüzgar tribün leri nin kurulmasıdır.Maliyeti yüksek bir sistem olduğu için pek tercih edilen bir yöntem değildir.

YABANMERSİNİ İÇİN UYĞUN COĞRAFYA,
Ülkemizde yaban mersini yetiştiriciliği için en uygun coğrafi bölgeler başta doğu Karadeniz bölgesi olmak üzere kuzey Marmara ve Uludağ bölgesinin bazı rakımları yaban mersini yetiştiriciliği için uygun coğrafyaya sahiptir.

YABANMERSİNİ ARAZİ SEÇİMİ,
Yaban mersini yetiştiriciliğinde meyilli araziler tavsiye edilmektedir.Meyilli araziler taban suyunu tutmaz toprağın drenajı nı da sağlamış olur.Özellikle Karadeniz bölgesindeki arazilerin dik olmasından dolayı meyilli arazilere teraslama sistemi yapmak gerekir.Ayrıca teraslama sayesinde de ciddi alan kazanmış olursunuz.

YABANMERSİNİ İŞ GÜCÜFAKTÖRÜ,
Yabanmersini bahçe tesisi yapmadan önce araştırılması gereken faktörlerden biriside iş gücüdür,gerek bahçe kurarken gerek bahçenin bakımında ve en önemlisi de yabanmersini hasat ına başlarken çalışıcak işçi temini düşünülmeli araştırması yapılmalıdır.bu durumdan muzdarip üretici dostlarımız bulunmaktadır.

YABANMERSİNİ LOJİSTİK PLANLAMASI,
Bahçe tesisi kurmadan önce düşünülmesi gereken bir diğer konuda toplanan ürünlerin ne şekilde tüketicilere ulaştırılacağıdır.bu konuda maalesef ülkemizde sistem oturmuş değil . Karadeniz bölgemizde toplanan yabanmersinleri otobüslerin bagajlarında kolilerle veya kasalar ile sevkiyatı yapılmaktadır.Gerek ürünün kalitesi gerekse ürünün hijyeni açısından kesinlikle doğru bir uygulama değildir.Doğru yöntem ise bahçeden toplanan yabanmersinleri nin toplandıktan hemen sonra +4 derecede ön soğutma işlemine tabii olmalıdır sonrasında ise soğuk zincir bozulmadan frigofrik araçlar ile satış noktasına ulaştırılmalıdır.Yaban mersini bahçesi kurmadan önce lojistik ciddi anlamda planlanmalıdır.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.