boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ BUDAMASI

yabanmersini budama Yaban mersini budaması,

Yaban mersini budaması çok önemli bahçe bakımlarından biridir ve bahçeye dikim gerçekleştirdikten sonra budama yapılır ve her yıl ilk bahar veya son bahar da bitkinin gözleri uyanmadan önce tekrarlanması gereken bir bakımdır. Çok ve iri meyve almak için her yıl son baharda ya da ilk baharda budama yapılmalıdır. Budama aynı zamanda ocak daki sürgün sayısını da arttıracaktır.Önemli olan sağlıklı yeni sürgünler elde etmektir.  Son baharda yapılan budamanın avantajı bitkilerin daha geç çiçek açmasını sağlar bu sayede bitkinin ilk bahar geç donlarından etkilenmesini önler.İlk baharda yapılan budamanın avantajı ise gözlerin normalden önce uyanması bu sayede daha erken meyve alabilirsiniz. Bitkiler uyanmaya başladıklarında asla budama yapılmamalıdır.

İlk yıl Budaması,

Bitkinin dip kısmında bulunan ince zayıf sürgünler budanıp enerjinin ana gövdeye ve yeni sürgünlere verilmesi sağlanır.

İkinci yıl Budaması,

Zayıf kalan sürgünler budanır bitkinin gelişimi iyi ise yarım kilo kadar meyve alınabilir.

yabanmersini budamaÜçüncü yıl Budaması,

Fidanın toprak ile buluşmasından üç yıl geçmiştir, artık her sürgünden yarım kilo kadar meyve alınabilir ama burada da asıl amaç yeni ve güçlü sürgünler elde etmektir. Bunun için zayıf sürgünlerin budanmasına her sene olduğu gibi devam edilir.

Dördüncü yıl Budaması,

Bu aşamadan sonra dengeli bir budama uygulamalıyız.

Beşinci yıl Budaması, 

Artık fidanlarımız istediğimiz olgunluğa erişip istediğimiz meyveye kavuşmak üzereyiz bu noktadan itibaren budamalarımız belirli düzende yapılarak mümkün olduğunca çok sürgün almaya devam etmeli ve yaşlı dalları budamalıyız.

yabanmersini sert budamaBudama yapılırken özellikle bitkinin aynı kişi yada kişiler tarafından yapılması tavsiye edilir bu bitkilerdeki değişim ve gelişimlerin daha sağlıklı takip edilmesi açısından çok önemli bir faktördür. Her hangi bir olumsuzlukta zamanında müdahale etme şansınız olur.

Yaban mersini bahçesinde düzenli yapılan budamalar ile sağlıklı ve genç dalların devamlılığını sağlarsınız,bu aynı zamanda iri ve bol meyve almanız anlamına da gelecektir.Bu ürününüzün pazarda daha iyi fiyat dan alıcı bulmasını da sağlayacaktır.Yaban mersini piyasasında da müşteriler özellikle iri meyvelere rağbet göstermektedir.Doğru budama ile kaliteli yaban mersini meyveleri elde edebilirsiniz.Sağlıklı ve verimli bir yaban mersini bahçesinin püf noktası doğru budama ile olur.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.