boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ ÇEŞİT SEÇİMİ

yaban mersini fidanıYaban mersini çeşitleri,

Yaban mersini bahçesi kurarken bahçenizde kullanacağınız yaban mersini fidanlarını çok dikkatli ve uzmanların görüşlerini alarak fidan çeşidine karar vermeliyiz amacı sadece fidan satmak olan kişilere dikkat etmelisiniz.Bahçe kurarken nasıl ki bölgenin iklim coğrafya ve lojistik gibi faktörlerini göz önünde bulundurarak yapıyorsak fidan seçiminde de aynı kriterleri göz önünde bulundurmak zorundayız. Ayrıca bu kriterlere ek olarak yabanmersini çeşitlerinin özelliklerini de göz önünde bulundurmalıyız.Bunlar olgunlaşma dönemi,hasat süreleri Pazar istekleri gibi kriterlerden oluşmaktadır.Dünyada yaban mersininin onlarca çeşidi bulunmaktadır bu zamana kadar ülkemizde denenip başarılı olunan ve kapama bahçeleri kurulan bazı çeşitleri aşağıda göre bilirsiniz.

Çeşit Olgunlaşma Ortalama boy Bitki başına verim Özellikleri
Patriot Erkenci 1.50-2 mt 5-8 kg Verimi çok iyi bir çeşittir meyvesi iri tadı mükemmeldir.Zor topraklarda başarılı sonuçlar verebilir.Haziran ortası hasat,ına başlanır.
Duke Erkenci 1.20-1.80 mt 5-9 kg Geç çiçek açar ama erken olgunlaşır meyveler orta iri tadı mayhoştur.Meyveleri dayanıklıdır.Haziran ilk haftası hasat,ına başlanır.
Spartan Erkenci 1,50-2 mt 4-7 Meyveleri oldukça iri ve tatlıdır.Karadeniz bölgesine daha uygundur.Haziran sonu gibi hasat,ına başlanır.
Bluecrop Orta 1.20-2 mt 5-8 kg Ençok tercih edilen çeşit dir.meyveleri tatlı orta iridir.Temmuz ilk yarısında hasat,ına başlar.
Bluegold Orta 1.20-2 mt 5-8 kg Meyveleri orta iri uzun ömürlü ve tatlıdır.Çalıları kuvvetli fakat geç büyüme gösterir.Tercih edilen bir çeşittir.Temmuz ortası gibi hasat ,ına başlanır.
Deniseblue Orta 1.20-1.80 mt 4-9 kg Hastalıklara karşı dirençli taneleri tatlı ve uzun süre kontrollü atmosfer ortamında saklanabilir özelliktedir.Temmuz ortası hasat,ına başlanır.
Chandler Orta-Geççi 1.20-1.80 mt 5-9 kg Meyveleri çok iri sert ve tatlıdır.Kışları sert geçen bölgeleri sevmez.Hasat ,ı uzun sürer ve Temmuz son haftası başlanır.
Brigitta Geççi 1.50-2 mt 5-9 kg Meyveler orta iri sert ve tatlıdır, uzun süre kontrollü atmosfer ortamında saklanabilir,ülkemizde en çok tercih edilen çeşitlerden biridir.Hasat ,ına Temmuz sonu başlanır.
Nelson Geççi 1.20-1.80 mt 4-9 kg Meyveler iri güzel ve tadı da çok iyidir.kuvvetli gelişim gösteren toprak toleransı iyi bir çeşittir.Ağustos un ilk haftası hasat,ına başlanır.

 

 

Yaban mersini bahçe tesisi kurmadan önce uzmanlarımız tarafından sizin bahçenize en uygun çeşidi belirlemeleri için bizi araya bilirsiniz.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.