boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ ÇEŞİTLERİ

Yaban Mersini Çeşitleri

 

yaban-mersini-cesitleri

Yaban Mersini Çeşitleri

Çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan yaban mersininin farklı türleri vardır. Örneğin yaban mersini çeşitleri arasında bulunan earliblue, çalıları güçlü bir şekilde gelişen, dik büyüme  özeliği bulunan ve son derece verimli olan bir tür olarak bilinmektedir. Taneleri ise orta iri, açık mavi renkte, sert, çatlamaya karşı dayanıklı, sap çukuru yara izi orta büyüklükte, tadı güzel, tatlı ve aromatiktir. Bluetta; çalıları nispeten güçlü, yayvan ve sık gelişme göstermektedir. Earliblue türüne göre soğuk hava şartlarına ve kış aylarındaki soğuklara daha fazla dayanıklıdır. Duke çeşidinin çalıları güçlüdür. Aylrıca dik ve açık bir gelişme göstermektedir. Verimliliği de iyidir. Bu türün orta irilikte olan taneleri açık mavi renklidir ve serttir. Sap çukuru yara izi ise ufaktır.  Tadı vasat olsa da depolandıktan sonra daha aromatik bir duruma gelir. Bu türün meyveleri serttir. Ayrıca taşımacılığa de dayanıklıdır.

 

Yaban Mersininin Çok Çeşidi Vardır

 

Yaban mersini çeşitleri arasında bulunan spartan, kuvvetli gelişen çalıları dik ve açık büyüme gösterir ve son derece verimlidir. Taneleri çok iri, açık mavi renktedir. Tadı ise çok iyidir. Geç çiçek açar ve bu sayede de ilkbaharın erken donlarından zarar görmemektedir. Meyveleri iki hasatta toplanabilir. Bluejay; çalıları güçlüdür. Dik ve açık büyüme gösterir. Ayrıca büyüme hızı fazladır. Meyveleri hafif tatlı, hafif acı tada sahiptir. Olgunlaşan meyveler hemen dökülmez. Makineli hasadı kolaydır. Tanelerde kalite kaybı olmaz. Ayrıca nakliyeye dayanıklıdır. Toro çeşidinin çalıları dik ve kuvvetli gelişme gösterir. Bu türün verimliliği de fazladır. Tanelerinin tadı güzeldir. İki hasatta toplanabilir. Soğuklara karşı dayanıklılığı yüksektir. Olympia, taneleri orta iriliktedir. Tadı çok iyidir ve meyveleri çatlamaz. Tadı ve aroması mükemmeldir. Bu nedenle taze tüketime uygundur. Çalılarında uygun bir budama yapıldığında makine ile hasat edilebilir. Bluecrop çeşidinin taneleri çok iridir. Açık mavi renktedir. Tadı iyi ve hafif aromatiktir. Meyveler çok erken toplandığında tadı mayhoş olur. Düzenli bir budama yapılmalıdır.

 

Hepsinin Tadı Birbirinden Ayrıdır

 

 Yaban mersini çeşitleri arasındaki berkeleyin de meyveleri iridir. Tadı acısızdır. Birçok çeşitten daha az asitli ve az aromatiktir. Meyveleri depolamaya uygundur. Rubelin çalıları kısmen kuvvetli ve orta derecede verimlidir. Taneleri küçüktür. Zamanında hasat edilemezse dalda kalır ve bozulmaz. Sanayiye uygundur. Jersey, tadı vasat ve aroması olmayan bir çeşittir. Darrow, tadı mayhoş olan bir çeşittir.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.