boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ FAYDALARI

Yaban Mersini Faydaları

yaban-mersini-faydalari

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini, insan sağlığı üzerinde son derece etkili bir meyve olarak bilinmektedir. Bu meyve kan şekerini düzenler. Tip2 diyabet hastalığı, insulin direncinin olması ya da metabolik sendrom gibi rahatsızlıklarda düzensiz olarak kan şekeri salgılanır. Normal olan bu soruna özgü diyet programı uygulanmasıdır ancak araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır. Yaban mersininin idrar yollarını temizlediği de bilinmektedir. İdrar yollarındaki engeksiyona E. Coli olarak adlandırılan bir bakterinin neden olduğu bilinmektedir. Bu bakteri idrar yoluna yapışır. Bu nedenle de idrarla vücuttan dışarı atılması mümkün olamaz. Yabanmersini doğal antibiyotik özelliği olan bir bitkidir ve bu özelliği ile idrar yolunu bu tehlikeli bakteriden rahatlıkla temizlemektedir. Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içerir. Bu nedenle de görme kaybını önleyebilme özelliği bulunmaktadır. Gözü miyoptan, kataraktan, göz kuruluğundan hatta enfeksiyonlardan koruyabilme özelliği bulunmaktadır. A,B ve C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan bu bitkinin meyvesi, hücreleri ve sinirleri koruyucu özelliğe sahiptir. Ayrıca hafızayı güçlendirmektedir. Yaban mersininin özellikle alzheimer gibi önemli bir hastalığa karşı son derece önemli bir koruma sağlamaktadır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre düzenli olarak bu bitkinin meyvesini tüketen çocukların öğrenme kapasitelerinin de arttığı ortaya çıkmıştır.

Kalp Hastalıklarından Korur

Yaban mersini bitsinin meyvesi, kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelmektedir. İçeriğindeki lif oranının yüksek ve antioksidanlar açısından zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterolünün seviyesini düşürme özelliğe sahiptir. Bu nedenle de kalp sağlığını koruma özelliği vardır. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir. İçerdiği lif nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırma özelliği bulunmaktadır. Bu bitkinin meyvesinin kanserden koruduğu da bilinmektedir. Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriği bulunan bu bitkinin meyvesinin ayrıca C vitamini yönünden de zengindir. Bu nedenle de özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır. Meyvenin enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliği bulunmaktadır ve bu özelliği nedeniyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır. Bitkinin yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır. Çayı bayanlarda özel günlerin etkisini azaltın ve düzene sokar. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir. Vücudu kansere karşı koruyan enzimleri aktive eden bu bitki, anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Taze olarak yenilirse kanı temizler. Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür. Kalp krizi riskini azaltır. Gece görüş kabiliyetini artırır. HIV Virüsünün tekrarlanmasını azaltır. Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır. Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler. Damar sertliği oluşumunu engeller. Varis ve hemoroiti iyileştirir. Sakinleştirici özelliği vardır. Ağız içi yaralarını iyileştirir. İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir

Bebeklerde Kullanımı

Yaban mersini doğal bir ağrı kesicidir.  Aşı sonrası bebeğe bu meyveyi vermenin aşının verdiği ağrıyı unutturmaktadır. İçeriğinde bulunan maddelerin bebeğin enfeksiyonlara karşı daha etkili korunmasına yardımcı olur ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini hızlandırır. Bu bitki içerdiği bazı enzimlerle bebeğin daha kolay hazmetmesini sağlar. İnek sütünden daha az protein içermesine karşın, içindeki tüm protein bebeğin dolaşımına geçer. İnek sütündeki proteinlerin ise yüzde 50’si atık madde olarak bağırsaklardan atılırlar. Bu bitki ile beslenen bebeklerde egzama daha az görülmektedir. Ayrıca alerjiye karşı korur ve bu koruyucu etki erişkinlik dönemine kadar sürer. Bu ürün ile bir ay ve daha uzun süreli beslenilirse hem gıda alerjilerine hem de solunum yolunda ortaya çıkan alerjilere karşı koruyucudur. İçerdiği antikorlar nedeniyle, enfeksiyonları tedavi edici özelliğe sahiptir.

Gebelikte Kullanılabilir

Yabanmersininin yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır. Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene soktuğu bilinmektedir. Çayı sistit idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi gösterir. Taze olarak yenildiğinde kanı temizler. Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür. Yapılan araştırmalar sonucunda yaban mersininin insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz yan etkisi bulunmadığı kanıtlanmıştır. Yaban mersinini herhangi bir tehlikesi yoktur. Uzun süreli kullanımlarda bile herhangi bir yan etki yaratmayan bu bitki, başka ilaçlar ile de olumsuz bir etkileşime girmez. Bu bitkinin meyvesi ile zayıflamak mümkündür. Taze meyve olarak ya da meyve suyu olarak, tek başına veya diğer meyve sularıyla kokteyl yapılarak içilebilir. Kuru meyvesi, çiçek, kök ve yaprakları İlaç sanayinde kullanılmaktadır. Bu meyve yüzyıllardır yenilebilir, lezzetli bir yabani meyve olarak kullanılmaktaydı. 12’inci yüzyılda adet kanamalarını düzenleyen bir meyve olarak tavsiye edilmiştir. 18’inci yüzyıldan itibaren özellikle Almanya’da yabanmersini meyvelerinin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu meyve çeşitli bağırsak hastalıkları, tifo ve karahumma, ağız, deri ve üriner sistem enfeksiyonları, gut ve Romatizma için kullanılmışlardır.  20’inci yüzyıl başlarında ise kurutulmuş yabanmersini meyvelerinden yapılan çay, ishale, kanlı basura, şeker hastalığına karşı, aşırı kanamayı durdurmak için kullanılmaya başlanmıştır.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.