boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ FİDAN ÜRETİMİ..

yaban mersini fidanıYaban mersini fidan üretimi,

Yaban mersini fidan üretimi bir çok yöntemle yapa bilirsiniz. Tohumla çoğaltma, Çelik ile çoğaltma, Doku kültürü ile çoğaltma olarak sıralaya biliriz. Bu yöntemleri belirleyen faktör çoğaltmayı yapacak kişilerin çoğaltmayı hobi amacıyla mı yoksa ticari olarak mı  yapacak bu duruma göre değişir.Ticari olarak yapılacak çoğaltmalar izne tabidir gerekli olan yerlerden izinler alındıktan ve telif hakları ödendikten sonra ancak ticari olarak çoğaltma yapabilirsiniz.Çoğaltmada kullanılan yöntemlerin başında çelikle çoğaltma gelir.

Çelikle çoğaltma,

Çelikle çoğaltma da kullanılacak çelikleme materyalinin sağlıklı ,hastalıklardan arındırılmış olmasına dikkat edilmesi gerekir hijyenik ortamlarda çoğaltma yapmak sonuç için çok önemlidir.Çeliklerin isimlerinin cinslerinin bilinmesi önemli bir ayrıntıdır çeliklerin sağlıklı ana gövdeden alınmasına dikkat edilmelidir.Çelikler de kendi aralarında ikiye ayrılmaktadır,bunlar sert odun çelikleri ve yumuşak odun çelikleridir.

Sert odun çelikleri,

Sert odun çelikleri bitkiler kışın uyku moduna girmeden önce sağlıklı ve cinsi belli olan ana gövdeden belirlenir ve kışın uyku moduna girdiğinde kalem kalınlığında ana gövdeden alınır.Alınan çelik de yaprak gözü olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.Çoğaltmada kullanılacak malzemelerin mutlaka dezenfekte edilmesi gerekmektedir aksi takdirde mantari hastalıklar baş göstere bilir.Çoğaltmada kullanılan suyunda tuz ve su oranının yüksek olmaması gerekmektedir bunun için suyun tahlil edilmesinde fayda vardır.

Yumuşak odun çelikleri,

Yumuşak odun çelikleri sağlıklı ve cinsi belli olan ana daldan ilk bahar döneminde yapraklar tam olarak açtıktan sonra alınıp yaprak yarıdan kesilerek  perlit ve dere kumundan oluşan yastıklara alınıp uygun nem ve sıcaklıkta köklendirilmeye çalışılır. Yastıklarda drenaj çok önemlidir.Özellikle yağmurdan korumak gerekir bu çeliklerin çeşitli hastalıklara yakalanmasına neden olacaktır.Yumuşak odun çeliklerinin ciddi neme ihtiyacı vardır bunun için serada mistleme uygulanması gerekmektedir.

Tohum ile çoğaltma,

Tohum ile çoğaltma tavsiye edilmemektedir çünkü tohum ile çoğaltılan yaban mersinleri yabani olmakta ve ticari değeri bulunmamaktadır.

Doku kültürü ile çoğaltma,

Şu anda tüm dünyada ticari olarak en güvenilir sağlıklı ve hızlı sonucu doku kültürü yöntemi ile üretilen yaban mersini fidanlarından alınmaktadır. Laboratuar da ultra hijyenik ortamlarda sağlıklı ve ismine doğru anaçlardan alınan parçaların özel karışımlar ve hormonlar ile virüsten ari ismine doğru sağlıklı ve her zaman dikilebilen bitkiler yetiştirilir.

Sonuç olarak yaban mersini üretiminde kullanılması gereken, ticari olarak avantajlı olduğundan ve sağlıklı bahçe tesisi açısından en güvenilir yöntem doku kültürü yöntemidir.

Yaban mersini yetiştiricileri kendi bahçelerinde ihtiyaçlarını karşılamak adına çelikle çoğaltma yapabilirler zor ama yapılabilecek bir yöntemdir.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.