12
Şu

Yaban mersini uzun süreli kullanımında bize birçok faydalarını sunmaktadır. Bizleri hastalıklardan koruduğu gibi hastalıkları yenmemizde de yardımcı olmaktadır. Bunun yanında stres gibi günlük hayatın getirdiği yüklerden kurtulmamızı ve rahatlamamızı da sağlar.

      Stres, günümüzde insanların karşı karşıya kaldığı önemli sıkıntılardan biridir. Stresin birçok nedeni olabilir. Kişinin yaşam koşullarına bağlı olarak, kalabalık ortamlarda çok bulunmaktan, iş yoğunluğu, trafik koşulları, işini kaybetme ve işsizlik korkusu, aile içinde yaşanabilecek huzursuzluklar, ekonomik yetersizlikler, çocuklarınızla aranızdaki ilişkiler gibi birçok neden sayabiliriz. Stresli ortamda uzun süre kalan kişiler de çok ciddi sorunlar meydana gelebilir. Kişiler karşı karşıya kaldıkları bu durumlarla bazen baş edebilirler, bazen de baş etmekte oldukça zorlanırlar. Zorlanan kişiler için destek muhakkak gereklidir. Tıbbi yardım çok önemlidir. Aşırı durumlarda ilaç desteği de sağlanabilir. Bu bir psikiyatri uzmanından yardım almak şeklinde de olabilir.

     Stresle baş etmenin yardımcı başka yolları da elbette vardır. Spor yapmak, egzersiz ve yürüyüşler yapmakta gereklidir. Tabii ki bunların yanında aldığımız besinlerdeki vitaminler de çok önemli hale gelmektedir. Tabii stresi arttıran kola, alkol ve sigaradan da uzak durmak gerektiğini de hatırlatmadan geçemeyeceğiz. Bu vitaminler bizi strese karşı korumaktadır. B ve C vitaminleri bize bu konuda yardımcı olmaktadır.

      Yaban mersininde bolca bulunan bu vitaminler düzenli kullanımda bizi stresten uzak tutmaktadır. B grubu vitaminler hafızamızın güçlenmesinde bize yardımcı olur. Sinirler ve dolaşım sistemimiz için gerekli olan hücre yapımlarında da etkilidir.

     Stres anında vücudumuzun C vitamini ihtiyacı artar. C vitaminini ancak dışarıdan alabiliriz. Bunun için yararlandığımız besinler önemlidir. C vitamini açısından zengin besinleri tercih etmeliyiz. C vitamini vücudumuzun her bölgesi  için de gereklidir. Orman meyveleri stresle baş etmemizde bize yardımcıdır.

      Yaban mersini ile hazırlayacağımız çayları günün istediğimiz saatinde tüketebiliriz.Yabanmersini çayı ne kadar koyu olursa vitamin değeri o kadar artmaktadır. Yaş meyve ve kuruyemiş olarak tüketebiliriz. Yapacağınız güzel bir meyve suyu veya komposto kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu sayede günlük ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri karşılayabiliriz. Bu sayede daha rahat bir gün geçirebiliriz. Günlük iş yükünden oluşacak olan stresle baş edebiliriz.            

Comments are closed.