boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Yaban Mersini Yetiştiriciliği

yaban-mersini-yetistiriciligi

Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Yaban mersini yetiştiriciliği yapılırken bazı kriterler vardır. Bu kriterler arasında öncelik sıcaklıktır. Bu bitki, don olayı olmayan en az 160 günlük yetiştirme periyodu istemektedir. Soğuklara dayanıklılığı da önemlidir. Bitkinin gözleri -26.3 ila -29.1 dereceye kadar,  gövdesi -26.3 ila -29.1 dereceye kadar, çiçekleri ise -26.3 ila -29.1 dereceye kadar dayanıklıdır. Gün uzunluğu da önemlidir. Uzun günler bitkideki negatif gelişmeyi teşvik eder. Yaz sonları ile sonbahar aylarındaki kısa günler ise meyve tomurcuğu gelişimini atırmaktadır. Yaban mersini yetiştirirken Toprak koşulları da önemlidir. Yaban mersini organik maddece zengin ve asitli toprakları sevmektedir. Yetiştiricilik için doğal yaşam alanları veya buralara yakın yerler tercih edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Bu bitki, saçak kök miktarı çok fazla olan yüzlek kök yapısına sahiptir. Toprak tipine bağlı olarak kökleri 1 metre derine kadar inebilmektedir. Asıl görev yapan kökler ise toprak tabakasının üstten 25-30 cm’lik kısmında yer almaktadır.

 

Toprak Tahlil Ettirilmelidir

Yaban mersini yetiştiriciliği yapılırken fidanlarının dikiminden en az 6 ay önce bahçe toprağı tahlil ettirilmelidir. Toprağın pH’nın ayarlanması için gerekirse 6 ay önceden kükürt uygulaması yapılması tavsiye edilmektedir. Dikim yapılacak toprağın pH değeri 3.7’den az ise kireçleme tavsiye edilebilir. Yaban mersinleri için en uygun pH değeri 4.0 ila 5.2 arasındadır. Optimum pH değeri ise 4.5’tir. Toprağın pH değeri yüksek olduğunda demir ve çinko eksikliği ortaya çıkar. Bu, bitkinin gücünün kaybolmasına neden olur. Dikim ve aralıklar da önemlidir. Bitkinin ekildiği bölgede kış soğukları ile muhtemelen don olaylarına bağlı olarak dikim ilkbaharda yapılabilir. Fidanlar fidanlıktaki veya saksıdaki derinlik kadar derine dikilmelidir. Çok fazla derin dikim uygun değildir. Dikim sonrası sıra boyunca 60-120 cm genişliğinde ve 15-20 cm kalınlığında maçlama yapılması tavsiye edilmektedir. Dikim mesafesi sıra üzerinde 120 cm, sıralar arasında ise 300 cm’dir. Aralık ve mesafeler 150 ile 300 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde güneşin az olmasından dolayı sıra üzeri en az 150 cm, sıralar arası mesafe de 200 cm ila 250 cm arasında olması gerekmektedir. Sıra aralarının yönünün güneydoğu yönünde olmasına dikkat edilmelidir. Güneş ışığının sıra aralarına girmesi açısından bu dikim şekli tavsiye edilmektedir.

Gübrelemeye Dikkat!

Yaban mersini yetiştiriciliği yaparken beklenen sonucu almak için azar azar ancak sıklıkla gübreleme yapılmalıdır. Bu sıklığı da iyi ayarlamak gereklidir. Çünkü yaban mersini bitkisi aşırı gübrelemeden dolayı zarar görebilir. Hatta ölebilir. Bunun için en uygun yöntem başlangıçta azar azar gübre vermektir. Bitki, kolay çözünen gübrelere karşı hassastır. Gübreleme yaparken bitkinin kök bölgesinde belli bir noktaya yoğunlaşmasına dikkat edilmelidir. Fidanlar dikilirken açılan çukura ticari gübre konulmamalıdır. Dikim sonrası yapılan sulama veya yağan yağmurlarla toprak iyice sıkıştıktan sonra bitki başına yüzde 2 oranında magnezyum içeren 12-4-8 gübresinden 30 gram verilmelidir. Üre, organik kaynaklı veya amonyak formunda azot kesinlikle kullanılmalıdır.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.