boxed
border
#666666
https://www.yabanmersini.com.tr/wp-content/themes/yabanmersini/
https://www.yabanmersini.com.tr/
#4a00bf
style2

YABAN MERSİNİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE YABANCI OT MÜCADELESİ

yaban mersin yabancı ot mücadelesiYaban mersini yetiştiriciliğinde yabancı ot mücadelesi,

 

Yaban mersini yetiştiriciliğinde yabancı ot mücadelesi fidanların dikimin den önce başlar ve bahçe devam ettiği müddetçe ot ile mücadele devam eder.Bir çok yetiştirici bahçe tesisi yapmadan önce yabancı ot ile mücadeleyi çok ciddiye almaz işin içine girdiğinde yabancı ot un bahçeye yaptığı baskıyı görerek tecrübe ederler.Dolayısıyla bu yazımızda bahçe tesisini planlı yan  dostlarımıza yol göstermeye çalışacağız.

Bu bitki yüzeysel kök yapısına sahip ve besin e çok sık ihtiyacı olduğundan yabancı otlar bu bitki ile rekabete girerler yabancı otlardan dolayı ihtiyacı olan besin elementlerini alamaz ise bitkide gelişim durur ve verim oldukça düşer. Özellikle geniş yapraklı otlar ve odunsu otlar bu bitki ile su ve besin  maddeleri olarak rekabete girerler bu durumda yaban mersinleri zayıf düşer gelişim durur olumsuz etkilenirler.

Yabancı otlar ile en güzel mücadele yöntemi malç lama yapmaktır. Çeşitli herbisitler de yabancı otla mücadelede kullanılır fakat çok tercih edilen bir yöntem değildir. Malç lama da iki yöntem uygulanır bunlardan birincisi sıra üzeri malç lama örtüsü kullanımıdır dünyada çok sık kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir. Sıra üzerine serilen çuval yapısındaki malç lama örtüsü bitkinin dibini nemli tutar yapısından dolayı örtünün altına su geçirir ama yabancı ot çıkmasını engeller 5-6 yıl kadar kullanım ömrü vardır.

İkinci yöntem ise sıralar üzeri doğal doğaya ait materyaller kullanarak yaklaşık 20 cm kalınlığında malç lama yapmaktır. Bu yöntem kimi bölgelerde çok uygulanırken kimi bölgelerde uygulanmamaktadır. Bu yöntemin malç lama örtüsüne göre birçok avantajı bulunmak tadır en büyük avantajı  zamanla çürüyen materyaller toprağı havalandırır, organik gübre olur toprağı nemli tutar ve yabancı ot kontrolünde faydalıdır malç lama örtüsüne göre dez avantajı her yıl çürüme döngüsü olduğu için takviye yapılması gerekmektedir fakat bizce en doğal yöntem budur.

Yaban mersini sıra aralarını ise çim ekerek zaman zaman biten çimleri biçerek kontrol altında tuta bilirsiniz.

Özellikle organik yaban mersini üretimi yapan yetiştiricilerin bahçelerinde yapılan ot ile mücadelede doğal materyalleri kullanmalarının ekstra faydaları olacağını hatırlatmak isteriz.

2016 © Tüm hakları yabanmersinidünyası® 'na aittir.